WENTYLATORY C4

Wszystkie sprawy dotyczące modeli Citroën: C4, C4 Picasso, C4 Cactus.

Początkujący kierowca
Początkujący kierowca

Samochód:
Citroen C4 2005r
Imię:
Paweł
PostNapisane: 8 lis 2017, o 18:26
Witam
Mam pytanko jak jadę autem rozgrzeje się wentylatory działają natomiast jak zgaszę one też się wyłączają choć we wszystkich autach miałem tak że po zgaszeniu jeszcze chodziły aż zbiją temperaturę. Chodzi o układ chłodzenia moje pytanie czy u was też tak jest?

Zaawansowany kierowca
Zaawansowany kierowca

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 8 lis 2017, o 20:12
Tak jest. Jak Pamiętam to jedynie powyżej 100 (ale ile dokładnie nie wiem) stopni jak jest to wentylatory się kręcą po zgaszeniu, ale też wolniej niż przy pracującym silniku.
W C4 i C5 to naprawdę trzeba było w korku dobrze stać aby się załączyły na najwyższy bieg. (O ile można tak powiedzieć w wypadku C5 bo tu wentylator ma dość płynną regulację prędkości obrotowej)
Natomiast Xantia zapinała mi wentylatory prawie zawsze, i prawie zawsze po zgaszeniu jeszcze chwile się kręciły.
Gaz niszczy silniki tym, którzy go nie mają :p

Instruktor jazdy
Instruktor jazdy
Samochód:
Citroen C2 VTR, 1.6B '03r
Imię:
Mateusz
PostNapisane: 9 lis 2017, o 00:42
Owszem. Tak się zdarzało w różnych autach. Ale jeśli nie pracuje pompa płynu chlodzacego to po co go chłodzić?

Początkujący kierowca
Początkujący kierowca

Samochód:
Citroen C4 2005r
Imię:
Paweł
PostNapisane: 9 lis 2017, o 11:27
Mi się wydaje że powinny się kręcić jeśli silnik zgaszony a w obiegu mamy wysoką temperaturę, chociażby po to żeby nie następowało przegrzanie na zgaszonym silniku. We wszystkich autach tak mam że jak chodzą podczas jazdy z powody wyższej temperatury to jak zgarze to chodzą do momentu zbicia temperatury do wartości nominalnej. A w tym citroenie tak nie jest i dlatego moje pytanie

Instruktor jazdy
Instruktor jazdy
Samochód:
Citroen C2 VTR, 1.6B '03r
Imię:
Mateusz
PostNapisane: 13 lis 2017, o 12:17
Myślę że jeśli temperatura była by powyżej 100st. to by chodziły. Jeśli nie przekroczy to komputer uważa że nie jest potrzebne aby chłodzić.
Jeśli chodzi o temperature płynu chłodzącego to jedno, do tego dochodzi temperatura oleju (moim zdaniem ważniejszy parametr) i tu przeważnie zakres 95-105st Celsiusza, w długich trasach możliwe że nawet dojdzie do 115st Celsiusza. Nie zapominajmy o temperaturze spalin, która może sięgać między 600 a 900st Celsiusza. Więc sama woda to nic strasznego :D

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen C4 2005 1.6 16v Pb
Imię:
Robert
PostNapisane: 13 lis 2017, o 23:45
Jeżeli wentylator w C4 wyłącza ci się po zgaszeniu silnika to dobrze, w normalnych warunkach zawsze tak pracuje. Jeżeli natomiast zdarzy ci się usłyszeć że chodzi wyraźnie głośniej i kręci się jeszcze po przekręceniu kluczyka to sprawdź poziom płynu chłodzącego, bo oznacza to że silnik się przegrzewa i prawdopodobnie chłodziwo ucieka jakąś nieszczelnością. Miałem tak jakiś czas temu.

Powrót do Citroën C4