Do czego służą te guziki

Systemy nagłośnienia samochodów. Instalacje, panele, głośniki, itp.

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Citroen Xsara 1.6 2002rok
Imię:
Mateusz
PostNapisane: 14 gru 2014, o 20:25
Witam udało mi sie nabyć w koncu radio i mam dosc banalne pytanie do czego służą guziki RDS i TA w oryginalnym radiu od xsary? Myslalem ze sa to jakies wspomagacze zeby lepiej łapało zasieg jednak jak na właczonych i wylaczonych tych funkcjach radio gra chyba tak samo. Zastanawiaja mnie jeszcze guziki z narysowanymi płytami mam jeden przycisk z jedna plyta a drugi z kilkoma to znaczy ze moge odtwarzac kilka plyt naraz? i jeszcze mam guzik z jakimis falami moze ktos mi tez wytlumaczy do czego on sluzy? Zeby nie zaśmiecac tematu zapytam tutaj o kolejna rzecz mianowicie jak stoje obok domu radio gubi mi fale czy to normalne? Bede wdzieczny za kazda odpowiedz pozdrawiam
Moderator
Moderator
Samochód:
C-2 1.4pb 2004r.
C-3 1.1pb 2003r.
C-5 2.0 16v 2009r.
Imię:
Krzysztof
PostNapisane: 15 gru 2014, o 14:52
RDS-w sygnale stacji radiowej UKF nadawana jest informacja (na podnośnej 57 kHz) w której zakodowany jest szereg dodatkowych informacji o stacji - przeznaczonych zarówno dla odbiornika jak i dla odbiorcy. Dane dla radioodbiorników wykorzystywane są na przykład do strojenia urządzenia - w związku z tym są one powtarzane znacznie częściej niż wiadomości dla słuchaczy (takie jak nazwa stacji). Dzięki temu zazwyczaj nie sposób jest zauważyć kiedy odbiornik przełączył się na odbiór z lepszego nadajnika

POJEDYŃCZA PŁYTA - jedna płyta w odbiorniku
KILKA PŁYT- przełączenie na farbyczną zmieniarkę

TA - Traffic Announcement - sygnał systemu ARI lub RDS wysyłany przez stację radiową w czasie nadawania komunikatu drogowego. Jeżeli odbiornik radiowy został ustawiony na odbiór takich komunikatów, to automatycznie zatrzyma na chwilę kasetę magnetofonową lub płytę CD i przełączy się na odbiór tego komunikatu.
"Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka podłogi, gdy rano wstajesz, diabeł w piekle mówi: Ooo kurwa wstał..... ."

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Mateusz
PostNapisane: 15 gru 2014, o 19:09
A może powie ktoś dlaczego gubi mi fale jak stoje np koło domu? mialem problem z tym radiem bo samo sie rozlaczalo ale powyciagalem i powpinalem je od nowa w czasie jazdy gra normalnie ale jak stane koło domu albo jak wjade do garazu gubi fale i zaczyna trzeszczec w aucie znajomego radio gra zawsze plynnie nawet jak wjedzie do garazu a u mnie taki zonk jak myslicie ma na to wplyw dlugosc anteny? ja mam oryginalna od xsary nigdy jej nie wyjmowalem ani nie zamienialem zeby czegos nie zruszyc
Moderator
Moderator
Samochód:
C-2 1.4pb 2004r.
C-3 1.1pb 2003r.
C-5 2.0 16v 2009r.
Imię:
Krzysztof
PostNapisane: 16 gru 2014, o 11:22
a jaką masz antenę ? w c-3 żony nie gubi fal ,natomiast wc-2 mojej mamy ( ma płetwę ) czasem gubi. więc to chyba ma związek z długością bata.
"Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka podłogi, gdy rano wstajesz, diabeł w piekle mówi: Ooo kurwa wstał..... ."

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Mateusz
PostNapisane: 16 gru 2014, o 18:58
też mam płetwę z tyłu dachu
Moderator
Moderator
Samochód:
C-2 1.4pb 2004r.
C-3 1.1pb 2003r.
C-5 2.0 16v 2009r.
Imię:
Krzysztof
PostNapisane: 16 gru 2014, o 19:03
Mateo2393 napisał(a):też mam płetwę z tyłu dachu

wiec chyba należało by założyć coś w rodzaju wzmaka antenowego.
Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca

Samochód:
C4 HDi 90KM
Imię:
Robert
PostNapisane: 16 gru 2014, o 23:54
Krzysiek napisał(a):TA - Traffic Announcement - sygnał systemu ARI lub RDS wysyłany przez stację radiową w czasie nadawania komunikatu drogowego. Jeżeli odbiornik radiowy został ustawiony na odbiór takich komunikatów, to automatycznie zatrzyma na chwilę kasetę magnetofonową lub płytę CD i przełączy się na odbiór tego komunikatu.

Jest to w Polsce wykorzystywane / aktywne?

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
C3 1.4 rocznik 2004 benzyna
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 17 gru 2014, o 09:32
Działa to. Niestety radio z ryjem ma jakiś fałszywy sygnał bo mi kiedyś na mszę przyłączyło.
Ale poza tym spisuje się ta funkcja dobrze.

Wysłane z mojego Nexus 5
C3 1.4 rocznik 2004

Powrót do Car Audio