cytryną do Chorwacji i Włoch

Ogólny dział poświęcony wszystkiemu co związane z autami, motoryzacja i infrastrukturą drogową.

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
C3 1.4 rocznik 2004 benzyna
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 7 cze 2016, o 13:51
W te wakacje jadę do Istrii w Chorwacji na 10 dni. Chcemy również odwiedzić Wenecję (prawdopodobnie dzień przed wczasami w Chorwacji).
W różnych krajach obowiązują różne wymagania oraz różne opłaty drogowe.
Proszę o wskazówki jaką trasę najlepiej wybrać tak aby dojechać w miarę krótko i zapłacić jak najmniej za winiety, bramki itp.
Wyjazd ze Śląska.
Z tego co się orientowałem to najgorzej z opłatami jest na Słowenii.
Wyjazd planuję o ok 24:00.
C3 1.4 rocznik 2004

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
CITROEN
Imię:
Anna
PostNapisane: 4 paź 2016, o 16:39
Możesz się podzielić informacją jak z twoją podróżą? Wszystko było ok? Jak z opłatami? Zastanawiamy się z mężem jechać samochodem na Chorwację, ale jestem trochę sceptyczna co do tego pomysłu.. Nie lepiej by samolotem lecieć?

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 4 paź 2016, o 16:52
Jasne.
Uważam że lepiej samochodem.
Przede wszystkim taniej i nie jestem ograniczony co do miejsca przebywania. Chorwacja (przynajmniej ta część Istrii, na której byłem) to piękny kraj i naprawdę jest co zwiedzać. Wybierając się samolotem nie zwiedziłbym pewnie ani jednej miejscowości poza tą, w której miałem nocleg.
Wszystkiego dowiedziałem się na cro.pl

Najważniejsze:
1. Trasa ze Śląska na Istrię to ok 12-14h. Wszystko zależy ile robisz przerw. Ja zrobiłem coś między 5 a 10. Wyjechałem ok 4h. Pierwotnie chciałem wyjechać ok 24:00 ale bałem się, że zasnę za kierownicą.
2. Winiety najlepiej kupić za granicą, w PL sobie bardzo dużo doliczają. Czeską kupiłem w Czechach a Austriacką i Słoweńską kupiłem w Austrii. W Czechach do zagranicznych winiet też trochę sobie doliczają, ale na pewno mniej niż w Polsce. Jak masz dużo czasu i pewny termin to możesz kupić sobie winiety przez internet. Na wspomnianym forum podają pewny sklep zagraniczny. Nazwy jego nie pamiętam.
3. Do Chorwacji spokojnie dojedziesz bez nawi (chociaż warto ją mieć) ponieważ drogi są bardzo dobrze oznaczone.
4. Chociaż w Słowenii niektórzy kombinują z trasą tak aby winiety nie kupować (raczej jak jedziesz do Dalmacji lub centralnej Chorwacji, na Istrię chyba nie ma sensu) to warto ją mieć. Mają górzysty teren (min. Alpy Julijskie) i dlatego wybudowali mnóstwo tuneli.
5. W Chorwacji autostrady są płatne (bramki) ale w lato na Istrii był mały ruch i podróżowało się bardzo komfortowo. Później jeździłem drogami lokalnymi ponieważ mogłem dzięki temu podziwiać widoki. Jechało się dłużej ale drogi mają całkiem niezłe.
6. Jakbyś chciała ciekawe propozycje do zwiedzenia na Istrii to pisz śmiało, chętnie coś polecę.

To chyba wszystko. Jeśli oczekiwałaś innych informacji to pisz. Postaram się odpisać w miarę szybko ;)
C3 1.4 rocznik 2004

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 4 paź 2016, o 16:59
A i jeszcze korki.
Jadąc na Chorwację korki były w Czechach (miejscowości nie pamiętam) ale dzięki nawi trochę zmodyfikowałem trasę i jakoś poszło oraz w okolicy Wiednia (przebudowa trasy).
Wracając były korki na granicy chorwacko-słoweńskiej ale ja akurat robiłem wypad do Wenecji więc ominąłem je (po wakacjach tego problemu już nie powinno być). Większe korki były popołudniu w okolicy Wiednia (ale dało się przeżyć) i w Czechach w okolicy Brna (remont) drogi.
Mimo wszystko jechało się przyjemnie.
C3 1.4 rocznik 2004
Zaawansowany kierowca
Zaawansowany kierowca

Samochód:
Citroen C4 Picasso 2,0HDi Exclusiv
Citroen C2 1,4 HDi
Imię:
Wojciech
PostNapisane: 10 paź 2016, o 17:44
Największe korki na granicy Slo-Cro i na bramkach są w soboty i niedziele, jest zmiana turnusów i bywa źle, dlatego lepiej wybrać się w tygodniu.

Wysłane z mojego C6833 przy użyciu Tapatalka

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 10 paź 2016, o 18:02
Zależy od trasy. Można wybrać ciut dłuższą trasę i nie stać w korkach. Ja tak zrobiłem w lipcu.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
C3 1.4 rocznik 2004
Zaawansowany kierowca
Zaawansowany kierowca

Samochód:
Citroen C2 1,4 HDi
Imię:
Wojciech
PostNapisane: 10 paź 2016, o 18:06
empir napisał(a):Zależy od trasy. Można wybrać ciut dłuższą trasę i nie stać w korkach. Ja tak zrobiłem w lipcu.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Tylko trzeba jeszcze znać Chorwacja :-)

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca
Samochód:
Imię:
Zbigniew
PostNapisane: 10 paź 2016, o 21:00
Nie trzeba znać jakiegoś kraju by bez problemu dojechać do celu podróży.
Ja do Chorwacji jechałem pierwszy raz. Po samej Chorwacji od miasta do miasta jeździło się bez problemowo bez użycia nawigacja. Jak już szukałem konkretnego miejsca to nawi była przydatna.
Jechałem ze Śląska do miejscowości w okolicy miasta Umag.
Wg nawi i wujka google najlepiej byłoby jechać przez przejście graniczne w Dragonja lub w Secovlje. No ale za radą forumowiczów z cro.pl pojechałem przez Buzet.
Niby 40 km więcej (ale co to jest przy całej trasie w okolicy 950 km) ale nie stałem ani sekundę w korku.
C3 1.4 rocznik 2004
Zaawansowany kierowca
Zaawansowany kierowca

Samochód:
Citroen C2 1,4 HDi
Imię:
Wojciech
PostNapisane: 10 paź 2016, o 21:03
Ja tam byłem siedem razy i też nie miałem problemów :-)

Wprawiony kierowca
Wprawiony kierowca

Samochód:
opel zafira
Imię:
Paweł
PostNapisane: 10 paź 2016, o 21:30
Byłem na Chorwacji autem ponad 10 razy. Dwa razy mnie przekabacono bym jechał przez Austrie, Słowenie........i z powrotem grzecznie wróciłem na trasę przez Słowacje i Węgry. Tańsza, a jadąc w nocy ten sam czas. A zawsze jadę przez noc.
Następna strona

Powrót do Szeroka droga