Oświetlenie Ambientowe

Wszystkie sprawy dotyczące modelu Citroën C5.

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen c5 mk3
Imię:
Adam
PostNapisane: 29 mar 2018, o 23:25
Witam! Noszę się z zamiarem montażu oświetlenia nastrojowego w swojej Cytrynie. Chodzi konkretnie o świadłowody, które można "wcisnąć" w elementy tapicerki drzwi. Czy ktoś już majstrował w tej sprawie w swojej c5? Następna rzecz. Czy ktoś może podesłać schemat wiązki od sterowania szyb elektrycznych(+/-), albo chociaż powiedzieć który kolor to plus, a który minus? Właśnie z tej wiązki chcę poprowadzić zasilanie by to wszystko miało ręce i nogi. Z tego co już się zorientowałem jest tam sporo kabli, a nie chciałbym ciachnąć czegoś nad czym bym potem płakał. Następna sprawa. Czy jak już podepnę zasilanie owych światłowodów, to czy będą się one ściemniały razem deską i resztą oświetlenia?

Pozdrawiam!

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 30 mar 2018, o 19:28
W C5 X7 było fabrycznie oświetlenie nastrojowe. Aczkolwiek było inaczej realizowane.
Schemat dokładny z wyznaczeniem który kabel za co odpowiada chyba będzie niedostępny dla nas szarych właścicieli aut. (Jeśli ktoś ma dostęp niech się pochwali)
Co do samej instalacji to możliwe jest to o czym mówisz, jednak nie wiem jak zareaguje sterownik drzwi na zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Podłączenie tam dodatkowego odbiornika może spowodować że pojawi się błąd (ale nie musi)

Najłatwiej będzie ustalić gdzie masz się wpiąć rozbierając panel elektrycznych szyb. Po ścieżce od lampek dojdziesz do pinów w gniazdku, a od pinów już do konkretnych kabli łatwa droga.

Ściemnianie prawdopodobnie nie będzie działało.
Gaz niszczy silniki tym, którzy go nie mają :p

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen c5 mk3
Imię:
Adam
PostNapisane: 30 mar 2018, o 19:59
Chyba wiem o czym mowa w sprawie tego fabrycznego oświetlenia nastrojowego. Nie chodzi czasem o 2 diody w okolicy przedniego oświetlenia kabiny? Co do zapotrzebowania na prąd. Z tego co się już orientowałem, to zapotrzebowanie jest tak nikłe, że nic niedobrego nie powinno się dziać. Co do szukania kabli. Dobrze rozumiem, że kable w gniazdku od lampki drzwi powiedzą mi który przewód w panelu szyb jest plusem a który minusem? Ściemnianie z całą pewnością nie będzie działało, jak zdążyłem się zorientować. Zegary wraz z deską rozdzielczą się ściemniają, lecz same przyciski szyb już nie... Więc magii nie będzie ;)

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 30 mar 2018, o 20:11
Tak chodzi o te dwie diody.

Właśnie problem w tym że tam jest wszystko dość dokładnie wyliczone, i moduł drzwi może stwierdzić że ma zwarcie nawet w przypadku niewielkiego wzrostu poboru prądu... Ale nie musi jak już mówiłem. Ale jeśli to zrobi to odłączy cały obwód. (bezpieczniki pewnie ocaleją nawet)

Lamka drzwi niewiele Ci da... Chcesz żeby oświetlenie nastrojowe świeciło podczas jazdy... Więc trzeba rozebrać panel sterowania szybami... I dojść który kabel odpowiada za jego podświetlenie.

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen c5 mk3
Imię:
Adam
PostNapisane: 30 mar 2018, o 20:18
Jak potem przywrócić zasilanie modułu, jeśli taka akcja mnie zastanie? Co do lampki chodziło mi bardziej, żeby się posiłkować kolorami przewodów oznaczające plusa i masę. Liczyłbym, że będą miały taki sam kolor jak przy wiązce do panelu szyb. Sporo tych kabli przy owym panelu, więc taka informacja by mnie ratowała.

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 30 mar 2018, o 20:34
Po usunięciu zwarcia ewentualnego może być potrzebne odłączenie akumulatora na kilka minut.

Dodam tylko że jeśli się pomylisz i wepniesz się w kabel od CAN możesz coś uwalić... I to nie będzie miłe.

Kolory kabli mogą, ale nie muszą się zgadzać. Moim zdaniem na 70% będą inne. (kabel odpowiadający za masę może się zgadzać, ale ten od zasilania będzie inny)
Dlatego zalecam rozebranie panela sterującego szybami. Sam już go rozbierałem kilka razy żeby przeczyścić styki... Nie jest to straszne. Trzeba dużo cierpliwości.
Wcale dużo tam kabli nie ma :p raptem dwie wtyczki po 6 lub 8 pinów jak mnie pamięć nie myli. Dodam że panele z C5 MKI po lifcie i C5 X7 są elektrycznie takie same, ale sama wtyczka jest jak by odwrócona o 90 stopni.

Musisz być na 100% pewny że to ten kabel, dlatego jeszcze raz zalecam rozebranie panel i sprawdzenie dokładne. Możesz jakiś używany kupić gdzieś żeby nauczyć się jak go rozebrać jeśli się boisz że zepsujesz coś.

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen c5 mk3
Imię:
Adam
PostNapisane: 30 mar 2018, o 20:43
Od strony kierowcy są bodajże 3 wtyki. Szyby i 2 od lusterek. Nie ram sobie ręki uciąć. OD strony pasażera na chłopski rozum powinien być tylko jeden wtyk a tam góra 3-4 kable. Mniejsza szansa na pomyłkę. Jakby tam spróbować określić multimetrem zasilanie wtyczki?

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 30 mar 2018, o 20:50
No też już dokładnie nie pamiętam...
Może najlepiej sprawdzać z tyłu? W razie czego jak zepsuje się coś będzie mniej bolało.
Trzeba mierzyć multimetrem nie ma wyjścia.
Tylko też można się zdziwić... Bo może się okazać że po odłączeniu wtyczki zniknie w niej zasilanie... Więc mniej to na uwadze. To z mojego doświadczenia z cudami w elektryce w tych autach, może zauważyłeś że nie ma bezpieczników od świateł? No chyba ze przy Xenonach jest inaczej... Bo też już nie pamiętam.

Uczy się jeździć
Uczy się jeździć

Samochód:
Citroen c5 mk3
Imię:
Adam
PostNapisane: 30 mar 2018, o 21:04
Nie może wcale boleć. Żona by mnie zabiła jakbym coś popsuł... Czyli może być, że muszę czekać na jakiś schemat albo kogoś kto mi powie jakie kolory mam ciachać. Co do bezpieczników to nie zagłębiałem się w temat. Nie posiadam ksenonów

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Samochód:
Był C4 Coupé 1.6 16V
Jest C5 LF 2.0 16V LPG
Imię:
Piotr
PostNapisane: 30 mar 2018, o 21:18
Czyli nie masz bezpieczników od świateł :p możesz sprawdzić w instrukcji obsługi :D
No chyba że w C5 X7 zmienili w co szczerze wątpię.

Z tyłu spróbować multimetrem można. Może ten obwód nie jest aż tak "inteligentny" No i multimetr w opcji mierzenia napięcia jest bezpieczny dla układów.
Z drugiej strony to te oświetlenie "nastrojowe" jakoś nie szczególnie mnie kupuje. Widziałem to w kilku autach i dla mnie to taki odpust trochę...

Dodam że Lexią robiąc testy można osobno włączyć podświetlenie każdego panelu od elektrycznych szyb... Więc nie jest to sterowane na zasadzie ot damy tam prąd i tyle.
Następna strona

Powrót do Citroën C5