Błąd P1153 i P3014

Wszystkie sprawy dotyczące modeli Citroën: C3, C3 Plurier, C3 Picasso.

Samochód:
Citroen C3 Picasso
Imię:
Przemysław
PostNapisane: 4 gru 2019, o 13:30
Witam wszystkich,

Mam pewien problem, z którym nie jest sobie w stanie poradzić, żaden mechanik ani elektromechanik w moim mieście. Z góry przepraszam, za mój „nietechniczny” język. Szukam po prostu pomocy, bo nigdzie nie mogę jej znaleźć.

Samochód: Citroen C3 Picasso 2011 1.4 70kW

Objawy: samochód po odpaleniu wyświetla błąd silnika. Odczyt błędów: P1153 i P3014. Obroty dochodzą do maksymalnie 1000 – 1500 obrotów. Samochód może jechać, słabo przyspiesza, a przy jeździe z górki ogranicza prędkość do max 64km/h. Wystarczy jednak na zapłonie skasować błędy przez OBD i następnie odpalić samochód „jak diesla”, a nie ma błędu i samochód jedzie dobrze. Jeśli błąd jest skasowany, to aby nie pojawił się wystarczy odpalić „jak diesla”, czyli zapłon->3-5sek.->odpalamy (jeśli błąd nie był skasowany to oczywiście ten sposób nie zadziała, trzeba skasować błędy).
Podany sposób uruchamiania „jak diesla” działa tylko gdy samochód jest rozgrzany, gdy natomiast na zewnętrze jest zimno (około 0stopni lub mniej), to najpierw samochód musi się rozgrzać, dopiero wtedy skasowanie błędów skutkuje.

Jeśli samochód miał błąd, gdy jest zimno, to dodatkowo po zgaszeniu silnika, przez kilka minut kręci się (głośno) wentylator.

Dodatkowo zaobserwowałem, że po włożeniu kluczyka do stacyjki oraz po zapłonie, słychać charakterystyczne pyknięcie (jedno po włożeniu, kilka po zapłonie), gdy jest zimno zamiast „pyknięcia” słychać jedno „chrzęszczenie” (jakby coś się blokowało), wtedy wiem, że pod uruchamianiu „jak diesla” będzie błąd.

Najbardziej ogarnięty magik elektromechanik w okolicy, wymienił przepustnicę i komputer (na części używane), natomiast błędy i problem jest dokładnie taki sam (wspominał, że przepustnica gubi skrajne położenia).

Dodam, że Autoryzowany Serwis potrafi tylko zaproponować wymianę komputera silnika (przeraża mnie tylko koszt i brak gwarancji, że się uda).

Proszę o jakąś pomoc czy rady, bo już nie mam pomysłu coś dalej.

Powrót do Citroën C3